DOKAP’TAN GİRİŞİMCİLİK KAPASİTESİNİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME PROJESİ

Dokap Başkanlığı ile 19 Mayıs Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan “Dokap Bölgesi Tarım Sektöründe Girişimcilik Kapasitesinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi” protokol imza töreni 26.07.2017 tarihinde gerçekleşti.

DOKAP’TAN GİRİŞİMCİLİK KAPASİTESİNİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME PROJESİ
DOKAP’TAN GİRİŞİMCİLİK KAPASİTESİNİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME PROJESİ Mustafa KALENDER

Törende konuya ilişkin bir konuşma yapan, Dokap Başkanı Ekrem YÜCE, Girişimciliğin, hayatın her alanında yaşamımızı kolaylaştıracak ve yaşam standartlarının kalitesini yükseltecek en önemli hamle olduğunu, günümüz dünyasında girişimcilik, yenilikçilik tabanında yer aldığını ve girişimcilerin başarısının, ayakta kalabilmesinin büyük ölçüde inovasyon yani yenilikçilik alanındaki başarılar ile sınırlı olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca, birbirini tamamlayan ayrılmaz iki kavram haline gelmiş olan yenilikçilik ve girişimciliğin, sürdürülebilir kalkınmada katma değerin artırılması ve yeni istihdam olanaklarının yaratılması açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Dokap Başkanı Ekrem YÜCE, protokol imza töreninde esnasında yaptığı konuşmada “Dokap Bölgesi bulunduğu konum ve sahip olduğu potansiyeller gereği tarım ve tarıma dayalı sanayi konusunda önemli gelişim alanlarına sahiptir. Bu kapsamda DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı olarak Bölgemiz tarım sektörünün gelişimi için çok sayıda proje yürütmekteyiz. Ayrıca, Başkanlığımıza verilen görev ve yetkiler çerçevesinde ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tarım sektörüne ilişkin yatırımlarını da koordine etmekteyiz. Ancak, kamu kesimi olarak bizler ne kadar yatırım yaparsak yapalım, bu yatırımların faydaya dönüşmesi tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticilerimizin bilinç ve bilgi düzeyleri ve girişimcilik kapasiteleri ile doğrudan ilişkilidir. ”dedi.

Dokap Başkanı Ekrem YÜCE “Genç nüfusumuzun tarımsal istihdamdaki payı oldukça düşüktür. Bu durumun tarım sektörünün gelişiminin önündeki en önemli engellerden birisi olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda, tarımımızın gelişmesi için kaynaklar konusunda öngörüde bulunarak işi planlayan, insan kaynaklarını örgütleyerek girdilerin işlenmesini sağlayan ve elde edilen çıktıları kârlılık yaratacak biçimde tüketicilerin kullanımına sunma becerisine sahip, yeniliklere açık gençlerimizin sektöre kazandırılması önemli bir gerekliliktir. Bu bilinçle, gençlerimizi Bölgemiz tarımına kazandırmak amacıyla, bugün protokolünü imzalamak üzere bir araya geldiğimiz DOKAP Bölgesi Tarım Sektöründe Girişimcilik Kapasitesinin Araştırılması ve Geliştirilmesi Projesi’nin hayata geçirilmesi Başkanlığımızca öncelikli konulardan birisi olarak görülmüş ve gerekli girişimler yapılarak projemizin 2017 Yılı Yatırım Programı’na alınması sağlanmıştır. Projemizin ülkemiz ve Bölgemiz için hayırlı olmasını dilerim, ayrıca Projenin hazırlanmasında emeği geçenlere ve yürütülmesinde görev alacak akademisyenlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Dokap Başkanı Ekrem YÜCE ve 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Sait Bilgiç’in protokolü imzalaması ile uygulamaya konulan söz konusu Projeyle, Dokap bölgesindeki tarımsal girişimciliğin sürekliliği açısından 19 Mayıs Üniversitesi bünyesinde girişimcilik eğitim faaliyetlerinin yürütülmesi için projeye ve proje bitiminden sonrasındaki benzer faaliyetlere hizmet edebilecek son derece modern bir tarımsal girişimcilik ön kuluçka merkezi kazandırılacak, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinin, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarındaki potansiyel eğiticilerin, sektörde faaliyet göstermek isteyen gençlerimizin tarımsal girişimcilik farkındalığının ve kapasitelerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

HABER: B.ALİ KAVALCI

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Avukat Ümit Peçe Rize Barosu Başkanlığına aday oldu
Avukat Ümit Peçe Rize Barosu Başkanlığına aday oldu
GAZİLER HAFTASI RİZE’DE DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI
GAZİLER HAFTASI RİZE’DE DÜZENLENEN TÖRENLE KUTLANDI