Eğitim Bir-sen Rize şubesinin düzenlediği Yarışmada dereceye girenler Ödüllerine kavuştu.

Eğitim Bir-Sen Rize şubesi tarafından düzenlenen Kitap Okuma" yarışmasının ödül töreni düzenlendi.

Eğitim Bir-sen Rize şubesinin  düzenlediği  Yarışmada dereceye girenler Ödüllerine kavuştu.
Eğitim Bir-sen Rize şubesinin  düzenlediği  Yarışmada dereceye girenler Ödüllerine kavuştu. Mustafa KALENDER

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Salonunda düzenlenen törene Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mithat Sevin , Rize Belediye başkan vekili ,Vali yardımcısı, Milli eğitim müdürü , öğrenciler ve veliler katıldı. Törende bir konuşma yapan Eğitim Bir Sen İl Başkanı Seyfettin Afacanlar yaptığı konuşmada,

“Zihnen ve Bedenen Sağlıklı Nesiller” sloganıyla bu yıl ilkini düzenlediğimiz kitap okuma yarışmamızın ödül törenine hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

Sendikalar yasada, çalışanlarının hak ve menfaatlerini koruma ve artırma amacıyla kurulmuş menfaat örgütleri olarak tanımlansa da Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen olarak daima milletimizin ve değerlerimizin yüceltilmesi, yarınlarımızın inşası, medeniyetimizin yeniden inşa ve ihyası noktasında üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak çalışmaya devam ediyoruz. Ve düzenlediğimiz Kitap Okuma Yarışmasının yaptığımız tüm faaliyetlerin üstünde bir yeri olduğunun farkındayız.

"Oku yaradan Rabbinin adıyla oku” ayetinin Hz. Muhammed (SAV)’e gelen ilk vahiy olduğunu. Okumanın İslam’ın insanlara verdiği ilk emir olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Dolayısıyla okumak en asli görev ve eşsiz kazanımlarımızdan birisidir. Kainatı okumak, kainatı tanımak, dünyayı tanımak, kendimizi tanımak, dünyada ne olup bittiğini bilmek, ancak okumakla mümkün olan bir şeydir. Okumaksa sadece kitapların sayfalarını çevirmekten ibaret değildir. Yunus'un dediği gibi, 'İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır' Ne kadar alim olursan ol, ne kadar bilgili olursan ol, ne kadar okumuş olursan ol, eğer sen kainat kitabını düzünden okumayı bilmiyor, yani kendini ve kendinin yaratıcı karşısındaki acziyetini bilmiyorsan aslında hiçbir şey bilmiyorsun. Dolayısıyla hayatın en değerli eylemi okumaktır. Okumak son derece kutsal bir vazife kutsal bir sorumluluktur.

Gençler bedeninizi aç ve güçsüz bırakmamak için nasıl ki karnınızı doyurmaya ihtiyacınız varsa zihninizi aç bırakmamak için de okumaya ihtiyacınız olduğunu unutmayınız ve okumayı sakın bırakmayınız. Okumak bilgi elde etmenin hala tek geçerli yoludur. Gözümüzle kulağımızla tüm uzuvlarımızla hem yazılanları hem kainat kitabını doğru okumalıyız. Çünkü okuma sadece gözle olmuyor. Etrafımıza ve Kainata her şuurlu bakışımız bir okumadır aslında. Doğru bakış açısıyla doğru kitapları akıl ve kalp süzgecinden geçirerek okumak gerekir. Yanlış bakarak doğru okunmaz. Şiir, tarih edebiyat, bilim, roman, hikaye okuyun. ama her ne okursanız iyi şeyler okuyun, güzel şeyler okuyun. Her okuduğunuz da kainatın güzelliklerini, insana ilişkin güzellikleri keşfedin. Okuduğunuz her kitap sizi geliştirecektir. Ancak vahiy dışında bütün kitapların bir "acaba?" ile başladığını, bir "acaba?" ile bittiğini, belki bir "acaba?" için yazıldığını ve içinde az veya çok bir şüphe barındırdığını asla unutmayın ve beyninizi hiçbir yazara esir etmeyin çünkü bütün kitapların hepsi, bir tek kitabı iyi anlamak için okunur. O da kendisinde en ufak bir şek ve şüphe bulunmayan ” Kuran'-ı Kerim”'dir.

Bugün burada toplanmamızın ilk ateşini yakan, Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil entelektüel yapısı olan Eğitim-Bir-Sen’i kuran ve sendikacılıkta bir marka olan Merhum Mehmet Akif İnan hakkında eşi Sevim hanım, gece hangi saatte eve gelirse gelsin bir süre okumadan kesinlikle yatmadığını mutlaka her gece kitap okuduğunu belirtmektedir.

Gençler; Sizler bizim hayallerimizsiniz. Yarına dair umudumuzsunuz. Hem sadece bizim değil, bütün insanlığın umudusunuz. Size inanıyor ve size güveniyoruz.

Sizler kaybedeni olmayan yarışmaya katılan binlerce arkadaşınız arasından sıyrılarak buraya davet edildiniz. Öncelikle sizleri okuma yarışmamıza gösterdiğiniz ilgi ve başarınızdan dolayı kutluyorum. Bu gün biz sizin başarınızı ödüllendirmek için buradayız.

Ülkemizin, insanımızın yaşamını sürdürebilmesi için önce ilim, bilim ve özellikle kitaba ihtiyacımız var. Yoksa bilgiden, ilimden uzak olan insanlar başkalarının önünde sürü gibi, nereye sürüldüğü belli olmayan yollara gider. Başkalarının fikriyle, başkalarının talimatıyla ne yaptığınızı bilemezsiniz. O yüzden bizim asli görevimiz, yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'in ilk emri gibi okumaktır. Biz başkalarının okuduklarını bize anlatmasıyla değil, bizzat kendimiz okuyarak, kendi irademizi, aklımızı kullanmak suretiyle hayatımıza yön vermeliyiz. Okumamanın eksikliğini bugün ülkenin dört bir yanında hepimiz yaşadık, yaşıyoruz.15 Temmuz kalkışması okumadan birilerinin izin verdiği kadar bilgi edinmeden kaynaklanmıştır. Herkes kendi aklını, fikrini kullanabilir, kullanılacak olan bilgi ve birikimi kendisi okuyarak sahip olabilir. Bu milleti yeniden İzzetli günlere taşıyacak ve büyük medeniyetimizi ihya edecek nesiller ‘Asımın Nesli’dir, ‘Altın Nesil’ değildir. Altın Nesil diye gençlerimizin zihinlerini çürütenlerin, gençlerimizi bir fanus içerisine hapsederek nasıl birer kurşun askere dönüştürdüklerine ve milletine kurşun sıkan hainler olarak karşımıza çıkardıklarına şahit olduk. Biz gençlerimizin, vatanına, milletine, değerlerine, tarihine ve ailesine yürekten bağlı nesiller olarak yetiştirilmesini arzuluyoruz. Çabamız da budur.

Kitaplar sayesinde bazen uçan bir halıya biner, bilmediğimiz diyarlara yolculuk ederiz; hiç tanımadığımız evlere misafir olur, yeni arkadaşlıklar kurar, bazen hüzünlerimizi bazen neşemizi bu yeni arkadaşlarla paylaşırız. Tarihin sayfalarında koşar adım dolaşır; destanlara, trajedilere tanıklık ederiz. Geçmişin elem verici olaylarını değiştirmeye gücümüz yetmese de geleceğimizi kitaplardan edindiğimiz tecrübelerle inşa ederiz.

21. Yüzyılda, içinde bulunduğumuz bilgi çağında eğer Türk toplumu olarak dünya üzerinde iyi, güzel bir yer edinmek istiyorsak, okumak, düşünmek ve buna bağlı olarak tartışmak, sorgulamak, eleştirmek ve bilim üretmek zorundayız. Ancak bunları gerçekleştirdiğimiz zaman gelişecek ve yeryüzünde tekrar ecdadına lâyık olduğu yeri alacaktır.

Eğer yaradılış nedenini bilmek, madde âleminden sıyrılıp manevi âleme ulaşmak; iyiliği, güzelliği, doğruluğu keşfetmek istiyorsak okumalıyız. Karanlığın ürkütücülüğünden, ayazından kurtulup aydınlığın içini serinleten sahillerinde yürümek istiyorsak okumalıyız.

Bu yarışmayı yapma amacımız, kitap okumayı sevdirmek, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin kelime dağarcığını zenginleştirmek, kendilerine güven duygusunu pekiştirmek, öğrencinin kritik analitik düşünce yapısını, analiz-sentez kabiliyetini geliştirmek, bilgili olma, doğruyu yanlışı ayırt edebilme özelliğini kazandırmaktır, Türkçeyi doğru, güzel, etkili kullanma becerisini artırmak için, İlimiz merkez ve ilçelerinde bulunan tüm ortaokul ve liselerinde okuyan bütün öğrencilere yönelik bu yarışmayı düzenledik. Eğitim Bir Sen olarak kitap okuma ve neslimizi kitap okuyan bir nesil olarak yetiştirmenin asli vazifelerimizden olduğunu inanıyoruz.

Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Ödüllü Kitap Okuma Yarışmasında ORTAOKUL öğrencileri iki kategoriye ayrılmıştır. 5. ve 6. sınıf öğrencilerimiz 1. kategoride; 7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz 2. kategoride; LİSE öğrencilerimiz ise 3. kategoride kendi aralarında yarıştılar.

14 Mayıs 2017 pazar günü tüm il genelinde aynı anda yaptığımız yarışma neticesinde her üç kategoride 1. ‘ye Cumhuriyet Altını, 2.’ye Yarım Altın ve 3.’ye Çeyrek Altın ödül olarak birazdan takdim edilecektir. Ayrıca her üç kategoride ilk 18-18-17 giren toplamda 53 öğrencimize bisiklet hediye edilecektir. Valiliğimiz tarafından her kategorinin ilk 53.süne kitap hediye edilecektir. Böylelikle zihnen ve beden sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamanın onurunu taşıyacağız. Şimdiden hediyelerinizi güzel günlerde kullanmanızı temenni ederim.

Sevgili öğrenciler ama asıl büyük hediyeyi sizler bize takdim ettiniz. Siz ve yüzlerce arkadaşınız okuyarak bize en büyük hediyeyi vermiş oldunuz. Sizlerin şahsında yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize gönülden teşekkür ediyorum.

 

Genel Başkan Yardımcısı Sevin yaptığı konuşmada, "Onların dedikleri altın neslin bizler gezi olaylarında neler yaptıklarını gördük. Bir zamanlar altın nesil olarak bize sundukları nesil bu ülkede neler yapmaya kalktığına tanık olduk. O yüzden gençlerimize sahip çıkıp onları bu tür kültürel faaliyetlere sokmamız ve ödüllendirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

 konuşmaların ardından  3 farklı kategöride  İl genelinde dereceye giren yarışmacılara Tam altın,Yarım altın, Çeyrek altın ve 53 adet bisiklet dağıtıldı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Başarılı sağlık personelleri ödüllendirildi
Başarılı sağlık personelleri ödüllendirildi
MEYDAN PROJESİ BU YIL TAMAMLANIYOR
MEYDAN PROJESİ BU YIL TAMAMLANIYOR