Kosova'da ordunun kuruluşu için kritik süreç başlıyor

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya çevrilmesi için mecliste kanun çalışmalarının en kısa zamanda başlatılacağını açıkladı.

Kosova'da ordunun kuruluşu için kritik süreç başlıyor
Kosova'da ordunun kuruluşu için kritik süreç başlıyor Ali KALENDER

Priştine merkezli Zeri Gazetesinin haberine göre Taçi, "Anayasanın bana verdiği yetkiler çerçevesinde önümüzdeki günlerde uzun zamandır beklediğimiz Kosova ordusuna dönüşümün sağlanması için gerekli adımlar atılacak" dedi. Kosova ordusunun ülkenin milli egemenliği ve toprak bütünlüğünü müdafaa etmenin yanı sıra sulh ve milli menfaatlerin korunmasından da sorumlu olacağını vurgulayan Taçi, milli ordunun kurulmasından sonra NATO’nun barış misyonu KFOR’un da işlevini sürdürmeye devam edeceğini söyledi.

Anayasa değişikliğine gerek kalmayacak

Kosova Güvenlik Gücü’nün orduya dönüştürülmesi için parlamentoda Sırp partileri dahil tüm tarafların desteğini gerektirecek bir anayasal değişiklik gerekiyor. Sırbistan’ın da baskısıyla Kosovalı Sırp siyasetçiler, Kosova Güvenlik Gücü’nün orduya çevrilmesine sert bir şekilde karşı çıkıyor. Kosova yönetimi, Kosova Güvenlik Gücü’ne ilişkin kanunlarda yapılacak değişikliklerle anayasa değişikliğine gitmeye gerek kalmayacak bir formül üzerine çalışıyor.

Kosova Cumhurbaşkanlığı ve Kosova Güvenlik Gücü Bakanlığı’nın çalışmasıyla hazırlanan kanun değişikliğiyle Kosova Güvenlik Gücü’nün profesyonel orduya dönüştürülmesi ve yetkilerinin yeniden tanımlanması amaçlanıyor. Halihazırda sadece hafif silahlara sahip olmasına izin verilen ve tank, top ve hava taarruz kapasitesi olan ağır silahlar bulundurması mümkün olmayan Kosova Güvenlik Gücü’nün yasal değişikliklerle birlikte modern silahlarla ve milli orduların sahip olduğu operasyon yetkileriyle donatılması bekleniyor.

 
 
kosava Kritik süreç Ordu Kuruluş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
RİZELİ YAZAR PEHLİVANOĞLU’NUN ROMAN VE EDEBİYAT ESERLERİNE YOĞUN İLGİ
RİZELİ YAZAR PEHLİVANOĞLU’NUN ROMAN VE EDEBİYAT ESERLERİNE YOĞUN İLGİ
Sporcularımız  Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler
Sporcularımız Türkiye Şampiyonasın dan Madalya İle Döndüler